Największym klubem piłkarskim w stolicy jest Legia Warszawa. Jest to zarazem najbardziej utytułowany klub w całej Polsce, który zdominował krajowe rozgrywki w ostatniej dekadzie.
Każdy kibic interesujący się piłką nożną w Polsce doskonale wie jaką rolę w naszym futbolu odgrywa obecnie Legia. Jest to klub, który każdego roku liczy się w walce o mistrzostwo kraju i z reguły tę walkę wygrywa. Będąc w stolicy zdecydowanie warto wybrać się na Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego, by poczuć niesamowita atmosferę panującą na trybunach i na własnej skórze doświadczyć sportowych emocji.
Legia Warszawa – historia klubu
Klub sportowy Legia Warszawa, początkowo jako Drużyna Sportowa Legia założony został w 1916 roku w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu. Mecze nowopowstałego zespołu odbywały się jednak w Legionowie, czyli w kwaterze Komendy Legionów umiejscowionej cztery kilometry na zachód od Wołeczka. Obecne Legionowo, mieszczące się w okolicach Warszawy uzyskało taką nazwę w 1919 roku na pamiątkę po tamtym miejscu. Niestety po krwawej bitwie jaka miała miejsce pod Kostiuchnówką w Legionach trzeba było odłożyć na bok plany rozwoju klubu. Jego siedzibę przeniesiono jednak do Warszawy i tam rozpoczęto kontynuację treningów. Pod koniec kwietnia 1917 roku Drużyna Sportowa Legia po raz pierwszy rozegrała mecz na Agrykoli, a jej przeciwnikiem była Polonia. Spotkanie zakończyło się wówczas remisem. Później zespół grał już coraz częściej, mierząc się z innymi klubami z Warszawy oraz innych polskich miast.
Na przestrzeni lat klub wielokrotnie zmieniał swoją nazwę. Po reaktywacji w 1920 roku był to Wojskowy Klub Sportowy Warszawa. Krok po kroku rozwijał swoją działalność, a w 1922 roku zaktualizowano jego nazwę na Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa, która obowiązywała do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu reaktywowano klub początkowo jako I Wojskowy Klub Sportowy Warszawa, by po kilku miesiącach wrócić do nazewnictwa sprzed wybuchu wojny.
W latach 50. klub występował już pod nazwą Centralny Wojskowy Klub Sportowy Warszawa i zaczął odnosić pierwsze sukcesy na arenie krajowej. W sezonach 54/55 oraz 55/56 sięgał zarówno po tytuł mistrzowski, jak i Puchar Polski. Przełożyło się to również na debiut w europejskich pucharach. Pierwszym rywalem w 1/16 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (obecna Liga Mistrzów) był mistrz Czechosłowacji, Slovan Bratysława. Po wyjazdowej porażce 0:4 udało się wygrać u siebie 2:0, jednak to przeciwnik awansował dalej.
Na kolejne mistrzostwo Legia czekała do sezonu 68/69. W międzyczasie dwukrotnie sięgnęła jednak po Puchar Polski. Tytuł udało się obronić rok później, ale na kolejne mistrzostwo kraju przyszło jej poczekać aż do lat 90. Wtedy też po raz pierwszy Legia zagrała w Lidze Mistrzów, która była kontynuacją Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W 1995 roku udało się przejść eliminacje, pokonując w dwumeczu szwedzki IFK Goteborg 3:1. W fazie grupowej Legia mierzyła się z norweskim Rosenborgiem (3:1 i 0:4), Spartakiem Moskwa (0:1 i 1:2) oraz angielskim Blackburn Rovers (1:0 i 0:0), zajmując wówczas 2. miejsce. W ćwierćfinale górą okazał się jednak grecki Panatinaikos, który wygrał w dwumeczu 3:0 i zakończył marzenia o dalszej grze.
Największe sukcesy Legii Warszawa
Legia Warszawa to obecnie najbardziej utytułowany klub w Polsce. Ma bowiem na swoim koncie aż 15 tytułów mistrzowskich oraz 19 krajowych pucharów. Do kolekcji trofeów dorzuciła również cztery Superpuchary Polski. Wiele wskazuje jednak na to, że liczby te będą się nieustannie powiększać, bowiem na krajowym podwórku zespół z Warszawy wciąż jest hegemonem.
Nieco inaczej w ostatnich latach sytuacja wygląda jednak na arenie międzynarodowej. Największym sukcesem bez wątpienia był awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów w 2016 roku, kiedy udało się zremisować w Warszawie z Realem Madryt 3:3 oraz pokonać u siebie Sporting Lizbona 1:0. Pozwoliło to wówczas na zajęcie trzeciego miejsca w grupie i awans do 1/16 Ligi Europy, gdzie górą był jednak Ajax Amsterdam (0:1 w dwumeczu). Od tamtej pory Legia nieskutecznie próbowała dostać się przynajmniej do fazy grupowej Ligi Europy, przegrywając z wieloma zdecydowanie słabszymi od siebie rywalami.
Społeczność Legii Warszawa
Legia to od lat nie tylko piłka nożna. Prężnie działa również sekcja bokserska, koszykarska, tenisowa, kolarska oraz wiele innych. Największe grono fanów przyciąga jednak piłka nożna, a na meczach Legii bardzo często frekwencja przekracza dwadzieścia tysięcy kibiców. Tworzą oni niesamowitą atmosferę, mając w Europie miano jednych z najbardziej żywiołowych i oddanych klubowi. Największym zainteresowaniem fanatyków w przeszłości cieszyły się starcia z Polonią Warszawa, Widzewem Łódź, Wisłą Kraków czy Górnikiem Zabrze, a obecnie są to mecze z Lechem Poznań. Wówczas stadion zapełnia się po same brzegi, a na trybunach przez pełne 90 minut słychać żywiołowy doping.