Strategie uczenia się mają powodować zwiększoną ilość przyswajanej wiedzy, lecz nie tylko. Przede wszystkim powinny pomagać w jak najłatwiejszym uczeniu się, bez zbędnego wysiłku. Przedstawiamy 3 popularne techniki uczenia się, które pomagają przyswoić dowolną ilość materiału.
Porządek i przekąski
Jeszcze przed rozpoczęciem nauki należy bardzo dokładnie uporządkować miejsce, w którym będziemy się uczyli. Jeżeli nie jest potrzeby, wyłączamy komputer, sprzątamy wszystkie talerze, kubki, książki itp. Obok siebie powinniśmy mieć tylko i wyłączenie potrzebne pomocne naukowe, przekąski, np. orzechy włoskie, które wspomagają pracę mózgu oraz oczywiście wodę. Jeżeli przygotujemy się wcześniej, nie będziemy musieli co chwile odrywać się od nauki.
Podkreślanie informacji
Jest to opcja szczególnie ważna, dla tzw. wzrokowców, czyli tych, którzy dużą ilość informacji przyswajają w oparciu o obraz. Zakreślanie lub podkreślanie najważniejszych słów lub zdań pomaga nie tylko utrwalić, lecz także zapamiętać materiał.
Wymyślanie historyjek
Najlepszym sposobem na naukę – jest zabawa. Mózg bardzo lubi taką odmianę. Zapamiętywać możemy tak np. numery telefonów, lub naprawdę duże ilości materiału. Tworzymy dowolną historyjkę, w trakcie której wplatamy słówka lub hasła istotne z punktu widzenia naszej nauki. Taka sytuacja sprawia, że nie traktujemy uczenia się jako przykry obowiązek, wręcz przeciwnie.
Zabawa w skojarzenia
Odmianą powyższej techniki jest zabawa w skojarzenia. Zapamiętywane daty, pojęcia czy temat warto skojarzyć z czymś zabawnym. Dzięki zastosowaniu tej metody przypomnimy sobie konkretne hasło lub całą regułę.
Przerwy w nauce
W nauce bardzo ważne są także przerwy. Aby otrzymać optymalne rezultaty, niezbędne są cykliczne przerwy w innym razie nasz mózg, szybko odmówi posłuszeństwa. Przerwę można robić np. co godzinę (ok. 10 minut), lecz jest to kwestia dość indywidualna. W trakcie przerwy warto wstać od biurka, dotlenić się albo wykonać krótkie ćwiczenia.