Historia miasta Legionowo

Każde miasto, a nawet wieś ma swoją unikalną, wyjątkową historię, którą warto poznać i przekazywać dalej w ramach ciekawostki. Tak szeroką wiedzą można zaskoczyć nie jednego mieszkańca Legionowa. Jak się wszystko zaczęło?

Krótka historia Legionowa

Historia zaczyna się w 1877 roku na terenie hrabstwa Potockiego. To właśnie tam powstaje jedna ze stacji Kolei Nadwiślańskiej.  Kolej przyniosła mieszkańcom pobliskich okolic ogromne możliwości; mogli oni zacząć rozwijać swoje aglomeracje szybko i sprawnie. Hrabia Potocki wpadł na pomysł, aby przy stacji kolejowej założyć letnisko zwane Gucinem. Skąd pochodzi taka nazwa? Hrabię potocznie zwaną Guciem, a więc chciał on, aby miejsce szczególnie kojarzyło się ludziom z nim. Dawne letnisko stanowi w obecnych czasach bardzo istotny punkt; jest to sam środek Legionowa, a dokładnie przestrzeń pomiędzy ulicą Warszawską a Piłsudskiego.
Obszar przy stacji stale się rozwijał.  Druga strona torów również została zagospodarowana, natomiast dopiero w 1892 roku. Powstał tam carski garnizon wojskowy i to właśnie on odpowiedzialny jest za dalsze dzieje Legionowa.  Legionowo razem z Jabłonną stały się najważniejszymi obszarami dla rosyjskich żołnierzy. Wpływ na to miała szczególnie I wojna światowa, która rozpoczęła się w 1914.  W 1915 roku cały carski garnizon został pogrzebany przez Niemców, który wkroczyli do osady.  Tutaj zaczyna się najbardziej istotna informacja; 14 listopada 1918 w koszarach zamieszkała polska załoga, dzięki czemu 3 maja 1919 już oficjalnie osadzie nadano nazwę Legionowo.

Największy rozwój

Można śmiało powiedzieć, że największy rozkwit tej miejscowości trwał w okresie międzywojennym. W ogromnym tempie zwiększała się ilość mieszkańców; co oczywiście szczególnie wpływało na rozrost obszaru Legionowa.  w 1921 roku miejscowość gościła światowego gościa, prezydenta Francji Charlesa de Gaulle. Wpłynęło to na powstanie pierwszej szkoły podstawowej na Piaskach. Rozwój był bardzo szybki i sprawny. Pod koniec lat 20 XX w. zaczęło funkcjonować wojskowo-naukowe Centrum Aerologiczne z Wojskowym wydziałem Państwowego Instytutu Meteorologicznego, który istnieje do dziś, a już w latach 1932 mieszkańcy Legionowa cieszyć się mogli jednym z pierwszych w Polsce kin dźwiękowych.