Ciekawostki o Legionowie cz. 1

Legionowo to nie tylko miasto, które kryje wiele tajemnic, ale również posiada masę ciekawych wydarzeń. Historia tego miejsca jest bardzo bogata i intrygująca. Być może to główny powód tak częstego zaglądania do kronik przez młodych mieszkańców Legionowa. Jakie ciekawostki kryją się w największych zakamarkach bibliotek?

Zacząć należy od samego początku i podstawowego pytania: skąd wzięła się nazwa tego pięknego miasta? Wszystko zaczęło się w 1914 roku kiedy to utworzona została formacja wojskowa pod nazwą  „Legiony Polskie”. W późniejszych latach, a dokładnie 1916 roku powstał obóz wojskowy Legionów, który nazywany przez wielu został Legionowem.

Ciekawostki warte uwagi

Ta informacja może zaskoczyć niejednego mieszkańca Legionowa. Okazuje się, że funkcjonujący od lat 20 XX wieku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej posiada zestaw urządzeń pomiaru atmosfery, który uznaje się za jeden z najbardziej zaawansowanych sprzętów, jakie do tej pory używane są na świecie. Dla ciekawskich Instytut posiada rozbudowaną stronę zawierającą dużą dawkę wiedzy.

Jedną z głównych ulic w Legionowie jest oczywiście ulica Piłsudskiego. Przed 1934 miała ona okazję nosić nazwę Królewskiej. Mieszkańcy zmienili jej nazwę na cześć wielkiego bohatera, ale co ciekawe Józef Piłsudski nigdy nie miał okazji być w Legionowie. Natomiast sławną osobą mającą możliwość gościć w Legionowie był Pablo Picasso. Odwiedził on te piękne miasto w 1948 roku podczas uczestniczenia w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju.

Legionowo uznaje się za jedno z najprężniej i najszybciej rozwijających się miast województwa mazowieckiego, a nawet całej Polski. Najstarsze budowle nie pamiętają lat wcześniejszych, niż 1877. Dlaczego Legionowo tak prężnie się rozwijało? Za główną zasługę można uznać dobre finansowanie miasta ze strony rodzin herbów szlacheckich oraz samego hr. Augusta Potockiego. To właśnie on przekazał sporą część swojego majątku na rozwój klubów sportowych.