Ciekawostki o Legionowie cz. 2

Legionowo kryje tyle ciekawostek, że ciężko jest opowiedzieć wszystkie w jednym artykule. Nawet mieszkańcy tego urokliwego miasta, pewnie nie spodziewali się  tak dużej ilości informacji o tak małym mieście. Jakie jeszcze ciekawe historie opowiedzieć można o Legionowie?

Ciekawostki warte uwagi

Całkiem niedawno, bo 13 lat temu zostały odkryte cmentarzyska o dużej powierzchni i ciekawej historii. Nagrobki przypisywane są ludowi Wandalów, czyli ludności przeworskiej, która uznawana jest za część ludów germańskich. Żyli oni na terenie obecnego Legionowa około 2 tysiące lat temu. Słyną oni z wypraw wojennych w 455 roku, kiedy to zdobyli Rzym. Wandale odpowiadają za liczne wywozy skarbów i zabytków do Kartaginy.

Oczywiście wyżej wymieniony cmentarz to nie jedyne miejsce przeznaczone na spoczynek zmarłych. Podróżując między nagrobkami, napotkać można groby postaci historycznych silnie związanych z Legionowem. Co ciekawe najstarszy nagrobek należy do zmarłego w wieku 11 lat Henryka Czesława Pedy. Miejsce pochówku chłopca ozdobiono obeliskiem z piaskowca w kolorze bieli. Nagrobek dziecka pochodzi z 1934 roku, a powód śmierci nie został na nim zapisany. Dla zainteresowanych tematem starych, ale majestatycznych miejsc spoczynku poleca się cichy spacer po cmentarzu katolickim, znajdującym się przy Alei Legionów.  Można spotkać tam nagrobki z piaskowca o przeróżnej barwie- nawet czerwonej. Zainteresować mogą również płyty ozdobione postaciami aniołów, świętych oraz patronów.

Zapominając na chwilę o cmentarzach, warto pomyśleć i powspominać osiągnięcia Legionowa związane z balonami, a dokładnie ich pilotowaniem, ponieważ to właśnie z tego urokliwego miasta pochodzą wielokrotni mistrzowie świata w lotach balonów. Mowa oczywiście o Władysławie Wysockim i Zbigniewie Burzyńskim.  To nie jedyne powiązanie Legionowa z balonami. Od 1920 roku w mieście znajdował się zakład produkujący balony oraz spadochrony.  Słynie on między innymi z uszycia największego na świecie w tamtych czasach balonu stratosferycznego o nazwie „Gwiazda Polski”. Wydarzenie to miało miejsce w 1938 roku.