Inwestycja za ponad 5,5 mln złotych: Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Legionowie na finiszu

W Legionowie za kilka dni zakończy się realizacja ważnego projektu budowy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To nowoczesna instytucja, która oferować będzie miejsce dla 20 osób niepełnosprawnych, z których czworo będzie miało możliwość zamieszkania na stałe. Realizowany za kwotę przekraczającą 5,5 miliona złotych projekt, jest współfinansowany w połowie ze środków zewnętrznych.

Budynek Centrum to dwupiętrowa konstrukcja, usytuowana na obszernej działce leśnej, lecz jednocześnie blisko centrum miasta. Obiekt ten powstał na fundamentach prywatnego przedszkola, które z braku funduszy nie zostało nigdy dokończone i przez długi czas niszczało. Samorząd Legionowa podjął decyzję o wykupie tej nieruchomości. Jak podkreślił Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa: „Szukaliśmy rozwiązania, które by służyło mieszkańcom. Pojawiły się rządowe pieniądze, pojawił się pomysł, by służył niepełnosprawnym. Cieszę się, że do tych pieniędzy dołożył się samorząd województwa”.

Celem budowy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego jest nie tylko zapewnienie opieki, ale również edukacja i przygotowanie niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jak podkreśla Piotr Mrozek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie: „COM ma na celu edukowanie, przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie, nabycie umiejętności związanych z codziennym funkcjonowaniem”. Prace nad inwestycją są na ostatniej prostej, trwają prace wykończeniowe. Na parterze znajdować się będą sanitariaty, szatnia, gabinety psychologa i zabiegowy a także pomieszczenia na pobyt dzienny dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zaplanowano natomiast cztery mieszkania.