Jak ćwiczyć pamięć?

Dobra pamięć to bardzo ważna umiejętność, która ułatwia nam życie. Służy nam do magazynowania, przechowywania i odtwarzania różnych informacji, które potrzebne są akurat w danym momencie. Należy wiedzieć o tym, że mózg człowieka posiada kilka rodzajów pamięci. Jest to między innymi pamięć słuchowa, pamięć wzrokowa, pamięć językowa, pamięć ruchowa, pamięć smakowa, czy pamięć dotykowa.

Dieta na poprawę pamięci

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ogromnego wpływu, jaką posiada dieta na funkcjonowanie organizmu. Ma ona też niebagatelny wpływ na to, jak zachowuje się nasz mózg. To, co spożywamy każdego dnia, wpływa na prawidłowe działa aksonów, oraz komórek glejowych, które odpowiedzialne są za przekazywanie wartości odżywczym neuronom.

Spośród produktów, które powinny znaleźć się na naszym talerzu, w celu polepszenia pamięci wymieniamy świeże warzywa i owoce. Do codziennej diety warto także włączyć jaja oraz ryby. Zaleca się także wypijanie dużych ilości wody, która oczyszcza organizm z różnych toksyn. Należy unikać wysokoprzetworzonych potraw, kawy i mocnej herbaty, które mają działanie odwadniające.

Poniżej przedstawimy 3 proste techniki, które pomogą zwiększyć zapamiętywanie różnych kwestii, niemal od zaraz.

Ćwiczenie pamięci — Skojarzenia

Ten sposób polecany jest przede wszystkim, jeżeli zależy nam na zapamiętywaniu nazw własnych, lecz nie tylko. Wystarczy, że skojarzymy dany wyraz, zdanie, czy kwestie z czymś kontrowersyjnym, nielogicznym lub charakterystycznym. Przykład – imię niedawno poznanego kolegi z pracy Michała można skojarzyć z Michałem Aniołem, który maluje obraz w pokoju naszego domu. Miejscowość Opole można zapamiętać jako wielkie pole z literą O na swej powierzchni itd.

Ćwiczenie pamięci — Historie

Polecanym sposobem jest także tworzenie historyjek, które zapamiętamy, wiążąc je w dany ciąg myślowy (nie musi być logiczny).

Ćwiczenie pamięci — Lokowanie

Ta metoda sprawdzi się doskonale, jeżeli chcemy z pamięci przywołać konkretne informacje. Aby wykonać to ćwiczenie poprawnie, stwórzmy obraz dobrze znanego pomieszczenia, następnie umieszczając w nim niezbędne do zapamiętania pojęcia, zdania i inne.