Komfortowa i bezpieczna przeprawa pod torami w Legionowie

Legionowo może pochwalić się nowo wybudowaną przeprawą pod torami na trasie kolejowej Warszawa-Trójmiasto, która zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego – takie są opinie zarządu PKP PLK na temat tej inwestycji. W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się przejazd kolejowy na skrzyżowaniu ulic Polnej i Kwiatowej, teraz znajduje się bezkolizyjne skrzyżowanie pod pięcioma torami.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP PLK, tunel drogowy o długości 151 metrów i szerokości 13 metrów ma na celu usprawnienie ruchu pieszych i rowerzystów, którzy mają do dyspozycji chodnik i ścieżkę rowerową, jak również kierowców, którzy mogą przejechać pod torami bez konieczności czekania przed zamkniętymi rogatkami. Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy z samorządem Legionowa i wsparciu finansowemu ze środków unijnych, które wyniosło ponad 33 mln złotych netto.

PKP PLK planuje kontynuować prace nad poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami w ramach swojego projektu. W planach jest budowa 25 obiektów w całym kraju, w tym 10 wiaduktów, 12 tuneli, dwa przejścia podziemne dla pieszych i wiadukt dla pieszych i rowerzystów. Na terenie województwa mazowieckiego, oprócz Legionowa, powstają już bezkolizyjne skrzyżowania w Pruszkowie i Celestynowie. Pieszo-rowerowy wiadukt jest budowany w Ciechanowie, a tunel drogowy pod torami powstanie w Teresinie. Bezkolizyjne skrzyżowania już funkcjonują m.in. w Warszawie, Pruszkowie, Otwocku, Wołominie, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej.