Praca zdalna – wady i zalety

W ostatnim czasie w wyniku pandemii koronawirusa wiele osób zostało zmuszonych do przejścia w zdalny tryb pracy. Mimo początkowej niechęci, dla wielu okazało się to zmianą na lepsze. Sprawdź, jakie są wady i zalety pracy zdalnej.

Praca zdalna – wady

Zacznijmy może od tych nieprzyjemnych stron pracy w trybie zdalnym, których jest mimo wszystko znacznie mniej niż zalet. Przede wszystkim praca zdalna wykonywana z własnego mieszkania zaburza tzw. work-life balans, czyli podział pomiędzy obowiązkami zawodowymi a rodzinnymi. Pracując w domu, ciężko bowiem wytłumaczyć małym dzieciom, że nie ma się dla nich czasu. Praca zdalna wymaga ponadto ogromnej samodyscypliny i dobrej organizacji czasu, w innym wypadku przełoży się negatywnie na efektywność pracy.

Zalety pracy zdalnej

Największą zaletą pracy zdalnej jest komfort jej wykonywania. Niemal każdy pracownik zdecydowanie bardziej komfortowo czuje się na swojej kanapie z laptopem na kolanach, niż w biurze. Inna sprawa to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na dojazd do pracy. Pracując zdalnie nie musisz przecież spieszyć się na autobus lub stać w korku w piątkowe popołudnie. Kolejny plus to brak bezpośredniego nadzoru przełożonego. Podczas pracy zdalnej nikt nie widzi, kiedy robisz sobie krótką przerwę na śniadanie lub przeglądanie portali społecznościowych. Należy jednak pamiętać o umiarze, bowiem natłok obowiązków może wydłużyć czas pracy i odbić się na nieplanowanych nadgodzinach.