Przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim

Na terenie całego województwa mazowieckiego odnotowuje się coraz to więcej przypadków wścieklizny. Od samego początku tego roku wykryto ponad 20 przypadków wścieklizny, z czego ostatni miał miejsce 12 kwietnia. Obecność wirusa wścieklizny stwierdzono u padłego lisa odnalezionego w miejscowości Gorzewo.

Akcja szczepienia lisów.

Na początku kwietnia rozpoczęła się trwająca 13 dni akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Na terenach leśnych oraz polnych rozrzucane były specjalne szczepionki w postaci przynęt. Władze jednocześnie alarmują, by w sytuacji bezpośredniej styczności ze znalezioną szczepionką, natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza.

Obowiązek szczepień.

W całej Polsce obowiązuje obowiązek szczepienia psów, którym szczepionkę przeciwko wściekliźnie należy podawać nie rzadziej niż raz na rok. Na terenach objętych zagrożeniem wścieklizną, a więc właśnie województwa mazowieckiego, podobny obowiązek spoczywa także na właścicielach kotów. Zagrożeniem wścieklizną objętych zostało także kilka powiatów na terenie województwa lubelskiego.