Jan Grabiec, od starosty legionowskiego do szefa Kancelarii Premiera

W Pałacu Prezydenckim, tuż po 9 rano, miało miejsce zaprzysiężenie nowego rządu pod przewodnictwem Donalda Tuska, zaprowadzone przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Wśród nowo powołanych członków Rady Ministrów znalazło się miejsce dla Jana Grabca, który objął stanowisko szefa Kancelarii Premiera.

Jan Grabiec, to były starosta legionowski cieszący się zaufaniem lidera PO i będący obecnie rzecznikiem prasowym KO. Człowiek o politycznych ambicjach, który zamieszkuje Legionowo, zasilił szeregi kancelarii premiera Donalda Tuska.

51-letni Jan Grabiec to mieszkaniec Legionowa z wykształceniem filozoficznym zdobytym na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez kilka lat pełnił funkcję wykładowcy na tej uczelni, a następnie postanowił skierować swoją ścieżkę zawodową ku polityce. Początki jego kariery politycznej wiążą się z pełnieniem istotnych funkcji samorządowych. Na jego dorobek składają się takie role jak radny Legionowa czy wiceprezydent tego miasta. W latach 2006-2015 sprawował urząd starosty legionowskiego, a od 2015 r. zasiada jako poseł w polskim parlamencie, zawsze wybierany z list KO.

W swojej pierwszej kadencji parlamentarnej w latach 2015-2019 obejmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji podczas rządów Ewy Kopacz, a także był rzecznikiem prasowym PO – funkcję, którą pełni do dnia dzisiejszego. Podczas drugiego okresu jego poselskiego mandatu w latach 2019-2023 objął dodatkowo funkcję lidera mazowieckiej struktury PO. Ostatnie wybory parlamentarne w październiku 2023 r. przyniosły mu sukces w postaci reelekcji, zdobywając ponad 71,5 tysiąca głosów.