Praca zdalna – jak się do niej przygotować?

Na skuteczną pracę składa się kilka podstawowych czynników. Jednym z nich jest oczywiście nawyk wypracowania sobie sposobu pracy, a także pogodzenia życia osobistego i zawodowego. Do pracy zdalnej, jak do każdej innej trzeba się należycie przygotować. Jak to zrobić?

Zorganizuj przestrzeń

Po pierwsze ustalmy gdzie dokładnie, będzie nasze miejsce do pracy. Rozsiądźmy się wygodnie, wypróbujmy je i zastanówmy się, czy czegoś nam nie potrzeba. Bardzo ważny jest ergonomiczny fotel, który zapewni optymalną postawę przez wiele godzin. Doskonałą propozycją są także regulowane biurka, które pomagają dostosować pozycję przy blacie. Warto rozważyć także zakup słuchawek redukujących dźwięki z otoczenia.

Upewnij się, że masz odpowiednie łącze internetowe

Bardzo ważną częścią pracy zdalnej są spotkania online i wideokonferencje. Aby bez przeszkód móc w nich uczestniczyć potrzebne jest stabilne podłączenie do internetu o dużej przepustowości. Czasami lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kabla sieciowego, zamiast Wi-Fi.

Stwórz plan dnia pracy

Pracując zdalnie, musimy stworzyć sobie schemat pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy nie mamy limitowanego czasu, w którym możemy wykonywać swoje obowiązki. Ustal, w jakich godzinach pracujesz i codziennie twórz listę zadań do zrobienia.

Zredukuj rozpraszacze

Najgorsze co może być to pracować w warunkach, których co chwile dzwoni nam telefon, czy przychodzą wiadomości z portali społecznościowych. Upewnij się, żę nic nie przeszkodzi Ci pracy, a na e-mailach odpisuj w czasie przerw.

Rób częste przerwy

Ciało ludzkie podczas wysiłku każdego rodzaju potrzebuje cyklicznych przerw. Wstań od biurka, przewietrz się, wykonaj kilka głębokich wdechów, bądź zjedz zdrową przekąskę. To pewnego rodzaju standard w biurze, gdyż mimochodem ucinamy sobie pogawędki ze współpracownikami, idziemy zaparzyć kawę, czy do łazienki. W domu bardzo łatwo zapomnieć o zdrowym nawyku, jakim są cykliczne przerwy – warto je robić.