Wieliszew. Podczas budowy nowego osiedla natrafiono na chronione owady. Kiedy ruszą prace?

Budowa nowego osiedla w pobliżu szpitala onkologicznego w Wieliszewie stoi pod znakiem zapytania. Tamtejsi mieszkańcy donoszą bowiem, że zauważyli występujące w tym miejscu modliszki, które są gatunkiem znajdującym się pod ścisłą ochroną. Owady zostały sfotografowane, a zdjęcia przesłane władz Wieliszewa i urzędników. Miało to miejsce 5 lipca tego roku, a od tego czasu trwa postępowanie środowiskowe, a sami urzędnicy zwrócili się także do właściwych instytucji, które mają pomóc podjąć decyzję w tej sprawie.

Modliszki zwyczajne.

Modliszka zwyczajne to gatunek niezwykle rzadko występujący, któremu wręcz grozi wyginięcie. Z tego względu owad ten znajduje się pod ścisłą ochroną od roku 1984. Modliszka zwyczajna znajduje się także w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, co sprawia, że uznawana jest za gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. W ostatnich latach wielu badaczy i naukowców zauważyło jednak pewien wzrost populacji tych owadów, jak i rozszerzenie się zasięgu ich występowania. Modliszka zwyczajna jest owadem dosyć charakterystycznym, co sprawia, że łatwo je rozpoznać – osiągają one długość do 6 lub 7 centymetrów, w zależności od płci.

Co z budową osiedla?

Prace nowego osiedla jeszcze się nie rozpoczęły, a na ten moment prowadzone jest odpowiednie postępowanie środowisko odnośnie tejże inwestycji. Tymczasem coraz więcej mieszkańców zgłasza, że na terenach, na których ma powstać rzeczone osiedle, występują modliszki zwyczajne. Część mieszkańców z tą informacją zgłosiła się także do mediów i lokalnych gazet celem nagłośnienia całej sprawy – jak się jednak ona potoczy, tego na ten moment nie wiemy.