Wprowadzenie strzelania z broni pneumatycznej do programu nauczania w podstawówce w Legionowie

Podobnie jak wiele innych szkół w Polsce, uczniowie w podstawówce w Legionowie będą musieli praktykować umiejętności strzeleckie za pomocą broni pneumatycznej. Ten szkolny eksperyment związany z nauką strzelania odbywa się bezpośrednio na terenie szkoły, co wywołuje pytanie ze strony specjalistów ds. psychologii edukacyjnej – czy jest możliwe powstrzymanie tej nowej fali nauki?

Od pewnego czasu, Polska intensywnie dąży do budowy strzelnic dla młodych uczniów zarówno podstawówek, jak i szkół średnich. Plan ten jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Obrony Narodowej jako część kampanii o nazwie „Strzelnica w powiecie”. Większość tych strzelnic to tzw. „virtual range”, gdzie nie używa się prawdziwych pocisków. Ale Legionowo idzie krok dalej, tworząc prawdziwą strzelnicę z bronią pneumatyczną wewnątrz budynku szkoły podstawowej.

To kontrowersyjne podejście wynika z rozporządzenia podpisanego przez ministra edukacji, Przemysława Czarnka, w 2022 roku. Nowe prawo stanowi, że wszystkie szkoły w Polsce muszą zorganizować zajęcia z uczniów na strzelnicach najpóźniej do roku szkolnego 2024/25. W praktyce oznacza to, że jeśli danej szkole nie uda się zbudować własnej strzelnicy, będzie ona zmuszona do znalezienia innego miejsca do przeprowadzenia tych lekcji.