W legionowskich lasach szczepionka przeciw wściekliźnie będzie rozkładana ręcznie

Województwo mazowieckie znajduje się w obszarze znacznego zagrożenia wścieklizną. Od początku roku odnotowano już kilkadziesiąt przypadków występowania tej śmiertelnej choroby zarówno u zwierząt domowych, jak i leśnych. W całym województwie właściciele zarówno psów, jak i kotów są prawnie zobligowani do zaszczepienia swoich pupili.

Zrzut szczepionki z samolotów okazał się nieskuteczny.

Tradycyjnie, szczepionka w lasach rozrzucana jest najczęściej bezpośrednio z samolotów. Chcąc jednak dotrzeć do głównych ognisk wścieklizny, legionowskie służby – głównie strażacy – zmuszeni zostali do ręcznego rozkładania wścieklizny. Łącznie do rozłożenia będzie aż 1700 sztuk szczepionki.

Władze apelują o ostrożność.

Ewentualny kontakt człowieka lub domowego zwierzęcia ze szczepionką przeciw wściekliźnie nie stanowi zagrożenia. Jednak pozostawiony na nich zapach może w skuteczny sposób sprawić, że będą one omijane przez lisy, a tym samym staną się całkowicie bezużyteczne. Jednocześnie zalecana jest ogólna ostrożność jak i sama profilaktyka, która powinna być stosowana w celu uniknięcia potencjalnego kontaktu z zarażonym wścieklizną zwierzęciem. Jest to choroba, która atakuje nie tylko zwierzęta, lecz także ludzi. Śmiertelność wścieklizny oscyluje się w granicach niemal 100%.